• Om Specular
  • Psykoterapeutuddannelse
  • Specularpsykologerne
  • Specular på arbejdspladsen
  • Kurser
  • Kurser 2

Kursuskalender

Her kan du se en oversigt over datoer på de forskellige kurser på Speculars Psykoterapeutuddannelse.

Gruppe 22

Gruppe 22

1. år

Tema 1: Følelsernes veje og vildveje
Underviser Bente Torp
27. - 29. september 2017
27. oktober 2017
6. - 8. december 2017


Tema 2:
Udtryk og indtryk - veje til en bedre kommunikation
Underviser Katrine K. Rolighed
31. januar - 2. februar 2018
9. marts 2018
11. - 13. april 2018


Tema 3: Klare tanker - travle tanker

Underviser Anette Bruun
30. maj - 1. juni 2018
19. juni 2018
4. - 6. september 2018


2. år

Tema 1: Grænselandet
Underviser: Bente Torp
Gæstelærere: Anette Bruun og Anny Haldrup
19. - 23. november 2018
28. - 29. januar 2019


Tema 2: Initiativ
Underviser: Anette Bruun
Gæstelærer: Katrine Kristensen Rolighed
1. - 5. april 2019
13. - 14. juni 2019


Tema 3: Progressiv involvering

Underviser: Katrine Kristensen Rolighed
Gæstelærer: Bente Torp
26. - 30. august 2019
8. - 9. oktober 2019


3. år

Tema 1: Udvikling og samarbejde
Underviser: Bente Torp
Gæstelærer: Anette Brun
25. - 29. november 2019
9. - 10. januar 2020


Tema 2: Kontakt - at komme frit frem

Underviser: Anette Bruun
Gæstelærer: Katrine Rolighed
23.- 27. marts 2020
2. - 3. juni 2020


Tema 3: Om at arbejde fra kernen - træning i sansning og samtale

Underviser: Katrine Rolighed
Gæstelærer: Bente Torp
10. - 11. august 2020
5. - 9. oktober 2020

Gruppe 21

Gruppe 21

2. år

Tema 1:
Underviser: Bente Torp
Gæstelærere: Anette Bruun og Anny Haldrup
25. - 29. april 2017
13. -14. juni 2017


Tema 2:
Underviser: Anette Bruun
Gæstelærer: Katrine Kristensen Rolighed
14. - 18. august 2017
5. - 6. oktober 2017


Tema 3:

Underviser: Katrine Kristensen Rolighed
Gæstelærer: Bente Torp
20. - 24. november 2017
9. - 10. januar 2018


3. år

Tema 1:
Underviser: Bente Torp
Gæstelærer: Anette Bruun
26. februar - 2. marts 2018
7.- 8. maj 2018


Tema 2:
Underviser: Anette Bruun
Gæstelærer: Katrine Kristensen Rolighed
13. - 17. august 2018
10. - 11. oktober 2018


Tema 3:
Underviser: Bente Torp
Gæstelærer: Katrine Kristensen Rolighed
12. - 13. december 2018
25. februar - 1. marts 2019

 

Overbygning hold 3

Overbygning hold 3

Datoer for træningsgange:
Alle dage kl. 9.00 - 16.00


Undervisere: Katrine Kristensen Rolighed og Bente Torp

28. oktober 2016
28. november 2016

10. januar 2017
17. marts 2017
30. maj 2017
25. august 2017
3. oktober 2017
14. december 2017

6. februar 2018
6. april 2018
12. juni 2018
 7. september 2018
30. oktober 2018
11. december 2018

5. februar 2019
8. marts 2019
 

Datoer for kurser:


Indledningsmodul
Undervisere: Katrine K. Rolighed og Hanne Thorup
Underviser i kunstterapi: Astrid Lütken 
31. oktober - 2. november 2017


1. Modul, kursus 1 

Undervisere: Bente Torp og Anny Haldrup
22. - 24. januar 2018


1. Modul, kursus 2
Undervisere: Bente Torp og Dagmar Møller Kristensen
20. - 22. marts 2018


2. Modul, kursus 1
Undervisere: Katrine K. Rolighed og Bente Torp
23. - 25. maj 2018


2. Modul, kursus 2
Undervisere: Astrid Lütken og Tove Haugaard
22. - 24. august 2018


2. Modul, kursus 3
Undervisere: Katrine K. Rolighed og Tove Haugaard
26. - 28. september 2018


3. Modul, kursus 1 
Undervisere: Katrine K. Rolighed og Tove Haugaard
28. - 30. november 2018


3. Modul, kursus 2
Undervisere: Katrine K. Rolighed og Dagmar M. Kristensen
23. - 25. januar 2019


Tidspunkt for kurserne er: Kl. 9.00 - 16.30.